Ahşena Astakos Yolu

Ahşena Astakos Yolu


AHŞENA-ASTAKOS YOLU

İstanbul’un kuzey-güney hattında, Kocaeli-İstanbul il sınırına bitişik olarak oluşturulan bu rota, ilk olarak İstanbul Doğa Sporları Kulübü başkanı Süleyman Şahin ve ekibi tarafından Mayıs 2022 tarihinde yürünmüştür. Rotanın bazı kısımları daha önce yürünmüş rotalar olsa da İstanbul’un Karadeniz sahillerine yakın bir bölgeden kesintisiz bir şekilde Marmara Denizi’ne inen bir rota olarak trekkinge uygun olarak tasarlanmıştır. Toplamda 67 km’lik bir parkur olarak tasarlanan rota iki konaklamaya uygun noktayla birlikte toplamda üç günlük bir parkurdur.

  1. Parkur Hakkında Genel Bilgiler

Parkurumuz adını parkurun başlangıç ve bitiş bölgesinin tarihi isimlerinden almaktadır. Ahşena; Traklar ve Yunanlıların Avrasyalı atlı göçebelere verdiği genel isimleriyle İskitlerin Karadeniz sahillerine yerleşmeye başladığı MÖ 8. yüzyıldan itibaren Karadeniz “Ahşena” olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Astakos; bu gün Başiskele olarak adlandırılan mevkide askeri bölge içinde kalmaktadır. Yunanistan’dan gelen koloniciler var olan bir yerleşim pazaryeri üst olarak kullanılmış olmalıdır. Astakos’un İzmit Körfezi kıyılarında tarihi devirde kurulmuş en eski yerleşim yeridir.

Ağva’dan Kocaeline yürüyeceğimiz 67 km’lik parkura bu nedenle Ahşena-Astakos yolu adını verdik.

Trekking aktivitesi olarak hazırlanan parkurun tamamlanması 3 gün iki gece sürüyor. Konaklama alanlarında tesis bulunmuyor ve çadır konaklamasına uygun yerler.

  1. Tarihi ve Doğal Özellikleri 

Parkur tarihi olarak çok köklü bir coğrafyadan geçmektedir. Özellikle son dönemde parkurun güney hattındaki kısımlara yakın köylerde antik mezarlar bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca parkurun bazı kısımlarında orman içindeki patikalar arasında taş yollar karşımıza çıktı. Bu kısımların geçmiş dönemlerde kullanılmış tarihi yollar olabileceğini tahmin ediyoruz.

Rota boyunca yürüdüğümüz alan çok güçlü ve eski bir orman dokusuna sahip. Ağaç çeşitliliği fazlaydı. Çoğunlukla meşe, çam ve gürgen gibi ağaçlarla karşılaştık. Üçüncü etabın son kısımlarındaki şelale ise tüm parkurun yorgunluğunu üzerimizden alacak kadar güzeldi.

  • Etaplar

Etap 1: Gökmanaslı – Tepemanayır Köyü (19,70 km)

            Parkur Gökmanaslı köyünden başlıyor. Kocadere’ye paralel bir toprak yoldan ilerliyor. Gökmanaslı’dan Hacılı köyüne kadar olan kısım bilinen bir rotadır. Yürümesi gayet keyifli ve toprak yol. Hacılı köyüne kadar olan kısımda herhangi bir yürüme zorluğu bulunmuyor. 

            Hacılı kamp alanına ulaşıldığında köprüden sonra Kocadere’yi solunuza alıp yürüyorsunuz. Bu kısımda zemin biraz zorlaşıyor. Yer yer dere yatağından yürünüyor. Bu nedenle kışın yürünmede sorun yaşanabilir.

Bu kısımda tamamen doğal bir ortamla karşılaştık. Yoğun bitki örtüsü olmasına rağmen diken yok denilecek kadar azdı. Bu bölümde yine Kocadere’yi solunuzda tutarak rotaya devam edebilirsiniz. 

Parkurun tamamlanmasına yaklaşık 3 km kala takip ettiğimiz kısım yürümeye elverişsiz hale geldi ve Kocadere’nin karşısına geçmemiz gerekti. Bu kısım biraz zorlayıcı ve tedbirli olunması gereken bir kısım. Bu kısımdan sonra yaklaşık Tepemanayır köyü’ne 2 km bir yürüyüş var. Bu kısımda 200 metre irtifa kazanarak geniş bir yoldan köye ulaşabiliyorsunuz. 

Parkur boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli kısım Hacıllı kamp alanından sonra başlıyor. Bu kısımda herhangi bir çıkış noktası yok. Bu nedenle riski katılımcılar ile buradan sonrası yürünmemelidir.

Wikiloc Linki: https://www.wikiloc.com/hiking-trails/gokmasli-tepemanayir-103216656

Birinci etabın kamp alanı Hacıllı kamp alanı olarak belirlendi. Kamp yapmaya son derece uygun.

Tepemanayırdan Hacıllı kamp alanı araç ile 10 dakika mesafede. Araç desteği Tepemanayır köyünde köylülerden temin edilmesi mümkün.

Etap 2: Tepemanayır – Denizli Göleti (30,14 km)

Bu etap parkurun en uzun ve en yorucu kısmı diyebiliriz. Tepemanayır köyünden başladıktan orman içi toprak yola giriliyor. Genellikle gölge, yürümesi gayet keyifli ve herhangi bir doğal engel yok denilecek kadar az. 10. Km’de su takviyesi için bir çeşme mevcut. Sonrasında ise herhangi bir su kaynağına rastlamadık. Parkurun son 10 km’sinde gölgelik kısımdan çıkılıyor. Çoğu zaman yeşil çayırlar arasından veya toprak yollardan yürünüyor.

Wikiloc Linki: https://www.wikiloc.com/hiking-trails/aksena-astakos-etap-2-114468941

İkinci etabın kamp alanı Denizli göleti. Temiz içme suyu ve tuvalet var. 

Etap 3: Denizli Göleti – Ballıkayalar Tabiat Parkı (17,09 km)

            Parkurun en kolay kısmı denilebilir. Denizli göleti yakınlarından başlayan parkur, 3. Km’de Kuzey Marmara Otoyolu’na çıkılıyor. Rotada geçtiğimiz nokta dere için inşa edilmiş alt geçit. Rotanın oluşturulduğu tarihte su olmaması nedeniyle geçişte sorun yaşamadık. Ancak yoğun yağmurlu günlerde dere geçişi sorun olabilir. Öyle bir havada yürünüyorsa 1 km kadar daha ilerleyerek alt yoldan geçilebilir.

            Otoyolu geçtikten 2 km sonra Denizli köyünün içinden geçiliyor. Bu noktada veya diğer ihtiyaçların çoğu karşılanabiliyor. 

            12. km’de bölgedeki Ballıkayalar tabiat parkı şelalesini görmek için rotayı 2 km uzattık. 

Parkur tam olarak Ballıkayalar Tabiat Parkı tesislerinde bitiyor. Bitiş noktasına araçlar rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Wikiloc Linki: https://www.wikiloc.com/hiking-trails/ahsena-astakos-yolu-3-etapdenizli-goleti-ballikayalar-115034815#wp-115034823

Dokümantasyon Samet Şentürken