Sokak hayvanları için doğadaydık.

Sokak hayvanları için doğadaydık.


Coronavirus önlemleri kapsamında sosyal izolasyonun devam etmesi insanlarla birlikte, sokak hayvanlarının hayatını da olumsuz etkiliyor. Pandemi döneminde hayvanların yaşadıkları olumsuzluklar;

  • Bir çok restoranın kapanmasıyla birlikte sokak hayvanları yiyecek bulamamaya başladı
  • Yemek artıklarının alındığı fabrikalar faaliyetlerine ara verdi
  • 65 yaş üstü kişiler için olan sokağa çıkma yasağı hayvanları besleyen duyarlı insanların azalmasına yol açtı. Düzenli olarak mama ve su bırakan pek çok kişi evinden çıkamadı.
  • Pandemiyle birlikte insanların paniğe kapılmasıyla sokağa bırakılan evcil hayvanların sayısı ülkemizde malesef arttı. 
  • Ekonomik zorlukların artmasıyla mama yardımı azaldı.

Sokak hayvanlarının yaşadığı bu zorlu süreçte İçişleri bakanlığının valiliklere gönderdiği sokak hayvanları genelgesiyle birlikte hayvanseverler nihayet tekrar besleme yapmaya başladılar. Şu anda belediyelerle birlikte birçok toplum gönüllüsü dernek ve topluluk da besleme yapmaya devam ediyor.

Doğayı dağı taşı ormanı iyi bilen İstanbul Doğa Sporları Kulübü Derneği operasyon gücünü kullanarak şehrin dışında kalan hayvanlara ulaşmayı hedefliyor

Istanbul Doğanın amacı; doğa sporları ve aktiviteleri düzenleyerek, çevre ve doğa hakkında toplumda farkındalık yaratmak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmaya katkıda bulunmak ve kamu yararına faaliyet gösteren dernekler statüsüne ulaşmaktır.  Bu amaç doğrultusunda dernek gönüllüleri, zorlu doğa koşullarındaki terk edilmiş hayvanlar ile insanları buluşturma fikri üzerinde hemfikir oldular. 

Şehirlerde, sokak aralarında besleme yapmaktan farklı olarak, hayvanseverlerin doğanın derinliklerine girebilmelerini, şehrin dışında kalan yerleşim yeri olmayan bölgelerde besleme yapabilmelerini sağlamak için ormanlık alan ve dağlık arazi bilgisi olan, Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından yürüyüş lideri eğitimlerini almış, yıllardır doğada spor yapan, bölgeyi karış karış bilen gönüllü doğa sporcuları liderliğinde İstanbul Doğa tarafından sokak hayvanları yararına etkinlik düzenlenmeye başladı. Çünkü insanların konusunda eğitimli rehberler olmadıkça doğada ilerlemeleri ve aracın ulaşamadığı noktalardaki hayvanlara ulaşmaları kolay değildir. İstanbul Doğa Sporcuları, Huysuz İhtiyar Hayvan ve Çevre Aktivistleri Derneğinin hayvanlar konusundaki yönlendirmeleriyle birlikte rotalarını belirleyerek etkinlikler yapmaya başladı.

İlk etkinlikte Polonezköy’de geniş bir coğrafyaya ele alındı. 100’e yakın hayvansever, gruplara bölünerek farklı yürüyüş liderleri eşliğinde, değişik rotalarda ilerleyerek hayvanlara ulaştılar ve yanlarında taşıdıkları mamalar ile hayvanları beslediler. Etkinlik ormanlık aranda yürüyerek gerçekleştirildiği için aracın girmediği alanlara ulaşılmış oldu. Son aylarda epey yalnız kalan terk edilmiş köpeklerin hayvanseverlerle buluşması ise şenlik havasında oldu. Yiyeceğe ve barınmaya ihtiyaçları olduğu kadar sevgiye de bir o kadar ihtiyaçları olduğunu tekrar görmüş olduk. İstanbul Doğa, doğa sporları yaparken, çevre ve hayvan duyarlılığını ön planda tutarak bu konuda toplum duyarlılığını geliştirmeye ve farkındalık yaratmaya devam edecektir.