Kaslarınızı güçlendirmek için yürüyün.

Kaslarınızı güçlendirmek için yürüyün.


Yürüyüş söz konusu olduğunda, genellikle sadece alt vücut kaslarının kullanıldığı düşünülmektedir. Bunlar yürüyüşle ilgili ana kaslar olmasına rağmen, özellikle kalp, karın kasları, kollar ve sırt gibi diğer kas grupları da kullanılır. Bu nedenle, özellikle fitness yürüyüşünün çok çeşitli kasları kullanan kapsamlı bir spor olduğunu söylemek doğrudur.

Yürüyüş Vücudun Hangi Bölgelerini Çalıştırır.

Yürüme, özellikle hızlı yürüme, kaslarınızı gererek ve genel duruşunuzu geliştirerek hafifçe çalıştıran kapsamlı bir etkinliktir. Aynı zamanda rahatlamayı ve uykuyu teşvik ettiği ve endorfin salgıladığı için,  yürümek sadece vücudunuzun her tarafındaki kasları güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda enerji seviyenizi de artırır.

Ön hatta bacaklar ve uyluklar

Yürüdüğünüz zaman ağırlıklı olarak alt vücuttaki kasları kullanılır ve bu yürüyüş gluteal, uyluk ve baldır kaslarınızı güçlendirmenizi sağlar.

Bu kaslar nasıl çalışır? 
           
Uyluğun önündeki, kuadrisepsler bacağınızı düzeltmek ve uylukları kalçada bükmek için kullanılır. Arkada, hamstringler diz fleksiyonunu ve dönmesini ve femurun uzamasını sağlar, bacaklarınızı her büktüğünüzde büzülürler. 
Glutes vücuttaki en güçlü kaslardır. Vücudu stabilize etmek için çalışırlar ve ayağa kalkmanızı desteklerler ve bu nedenle uzun vadede düşmeleri önlemeye yardımcı olurlar! Özellikle yüksek hızda yürürken çok etkili çalışırlar. Bir tepeye tırmanmaya başlarsanız, glutes yoğun şekilde büzülür ve yavaş yavaş tonlanır.         
İnişlerde ise, bu kaslar ayak bileklerini uzatmaya ve ileri itişte rol oynamaya yardımcı olur.

Aşağıdaki videoda yürürken hangi bacak kaslarının çalıştığını görebilirsiniz. 

Popüler inanışın aksine, sadece yürürken bacaklarınızı ve uyluklarınızı kullanmazsınız!

Yürürken karın kaslarınızda çalışır 

İlk olarak, hızlı bir şekilde yürümeye başladığınızda, artan kalp atış hızınız nefesinizi daha hızlı hale getirecektir, bu da karın kaslarınızı fark etmeden doğal olarak güçlendirecektir. Dahası, karın kaslarınız gerçek vücut stabilizatörleridir ve vücudunuzu dengede tutmak için yürüdüğünüzde sürekli çalışırlar.

Kalp kaslarınızın çalışması 

Kalbinizin gösterdiği çaba yürüme hızınızla orantılıdır. Fitness yürüyüşü  tempolu, düzenli bir çaba gerektirir ve kalp kaslarınız bu süreçte daha fazla çalışır ve daha fazla kan pompalar. Doğal olarak kalp kaslarınızda güçlenir.

Üst beden kaslarınızda çalışır 

Son olarak, yürüyüş sırasında adımlarınızın uzaması ve hızlanması (   dakikada 100-120 adımdan itibaren) ile kollarınızı da sallamaya başlayacaksınız. Bu doğal hareket, üst vücudunuzdaki kasları ve dolayısıyla sırtınızdaki tüm kasları güçlendirir. Düzenli olarak ve sürekli bir hızda yürüdüğünüz zaman vücudunuzun üst bölgesindeki kaslar da kasılır ve sırt ağrılarını önlemeye yardımcı olacak doğal bir güç ortaya çıkar.