Yılbaşı Yemeği ve Genel Kurul

Değerli Dostlar,

Yaklaşık 7 milyar insanın evidir dünya. Ve bu evde bize annelik yapan tabiattır, doğadır. Bereketli, münbit bir annenin şefkatli kollarına koşar gibi koştuk doğaya. Bu sevgi ile tam bir yıl önce büyük bir gönüllü hareketi olarak tüzüğümüzde de belirtildiği üzere kamu yararı için kar amacı gütmeyen bir yapıyla çıktık yola. O gün sadece 22 kişiydik. Ama biliyorduk ki gönlü zengin bu 22 kişi kısa sürede daha fazla gönlü bağlayacak gönlüne. Nitekim öyle de oldu. Maalesef maddi yarar gözetmek üzere kurulu olan emperyal düzenin esir almaya çalıştığı bir ortamda insanlık için, tabiat anamız için, ortak evimiz mavi yerküre dünyamızın selameti için 201’i resmi olmak üzere 3 bin 100 gönüllü katıldı ailemize.

Değerli arkadaşlar, bu aile sadece bir yıl içinde kuruldu. Gönül gönüle verdik ve para pulla ölçülemeyecek ve satın alınamayacak işlere imza attık. Buna mecburduk. Çünkü bu dünya, çevremiz; torunlarımıza miras olarak bırakacağımız değerlerimiz değil. Evet doğru duydunuz. Biz bu dünyayı miras bırakmayacağız. Bizler bu dünyayı onlardan emanet aldık. Biz torunlarımızın emanetçisiyiz. Emanete sadık kalmak zorundayız. Ahde vefa göstermek kavlimiz.

“Beyaz adam Annesi toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar.
Onun bu ihtirasıdır ki, toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir.
Beyaz adamın kurduğu kentlerde huzur ve barış yoktur.
Bu kentlerde bir çiçeğin taç yapraklarını açarken çıkardığı tatlı sesler ve bir kelebeğin kanat çırpınışları duyulamaz.
Beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu, son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde anlayacak…”

Bu sözler 1853’te Kızılderili Şefi Seattle tarafından söylenmiş kıymetli doğa severler. Bizler son ırmak kurumadan, son ağaç yok olmadan ve son balık ölmeden imdada yetişenler olacağız.

Bunu başarabilmenin yolu ise sevgiden ve saygıdan geçer. İnsanı sevmekten, doğayı sevmekten… Kendimize, topluma ve çevremize saygı duymaktan…

Yunusça konuşursak, Bizim Yunus’un sözleriyle…

“Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için
Dost’un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim” olur vizyonumuz.

Değerli dostlar, kıymetli yol arkadaşlarım işte bu hassasiyetler ve bu sevgi, saygı ile hem ailemiz büyüdü hem de biz bu büyük aile ile en önemlisi birbirine gönülden bağlı olan aile ile kısa zamanda büyük işler başardık.

 

Müsadelerinizle  yapılan işlerden de biraz bahsetmek istiyorum.

  • Bir yıl içerisinde iki spor kulübünün tescilini tamamladık.
  • İstanbul Doğa Ormanı Projesini Başlattık
  • Üç Federasyona katıldık.
  • Toplamda 145 lisaslı sporcumuz oldu.
  • İki dağcılık eğitimi, beş doğa yürüyüşü semineri düzenledik.
  • Üç ulusal spor fuarına katıldık.
  • Tam interaktif bir web sistemi geliştirdik.
  • Marka tescil sürecimiz büyük birkaç ticari firmanın itirazlarına rağmen devam etmekte.
  • 260’ın üzerinde etkinlik organize ettik. Bunların içinde orman temizliği, bakıma muhtaç çocuklara hediye, sokak hayvanlarını besleme gibi sosyal sorumluluk içiren etkinlikler de mevcuttur.

Ben bunları önemli bir başarı olarak görüyorum. Hepimizi emekleri ile ortaya çıktı bunlar. Ama yeterli görmüyorum. Enerjimiz, sinerjimiz daha fazlasını yapmaya muktedir. İnancımız diri.. Ve buranın altını çiziyorum. Arkadaşlarımızla birlikte güzel, değerli işlere imza atıyoruz. Alınıp satılamayacak işlere imza atıyoruz. Kıymet biçilemez işler. Yani yüreğimizi koyuyoruz ortaya.

Beklentim odur ki 2019 yılında da bu birliktelikle yine güzel işlere imza atacağız. Umutluyum ve kulübünüze destek çıkmanızı istiyorum.

Bu Pazar (30.12.2018 Saat 10:00 ) Şişli dernek merkezimizdeki genel kurul toplantısına ve akşamında Etilerdeki yılbaşı yemeğimize  hepinizi bekliyorum.

Evimiz dünya için, şefkatli bir anne olan tabiat için,

Saygılarımla,

Süleyman Şahin

İstanbul Doğa Sporları Spor Kulübü
İktisadi İşletmesi
Rasimpaşa Mah., Uzun Hafız Sk. No:70, 34716 Kadıköy/İstanbulbr> Telefon: 0 212 963 04 79